Program

VINERI, 28 SEPTEMBRIE

DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018 

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
ARLECCHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI
de Enrico Bonavera, după o canava de Commedia dell’arte
durata: 1h 30′
recomandare de vârstă: 8+
Excelsior Showcase

SÂMBĂTĂ, 29 SEPTEMBRIE

11:00 – 22:30 // Teatrul Excelsior
TEENS IN THE SPOTLIGHT – MARATONUL ADOLESCENȚEI 

 

DUMINICĂ, 30 SEPTEMBRIE

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
CINEMA PARADISO
regia: Michelangelo Campanale// Associazione Culturale Tra il dire e il fare/ Compagnia La luna nel letto, Italia
durata: 1h
recomandare de vârstă: 11+
secțiunea Teen Attitude

 

LUNI, 1 OCTOMBRIE

12:00 // Liceul Teoretic „Dante Alighieri”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
ANIVERSAREA
de Jeroen van den Berg
regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani
durata: 1h 10′
recomandare de vârstă: 14+
secțiunea Teen Attitude

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
DRAGĂ DOAMNĂ PROFESOARĂ
de Ludmila Razumovskaia
regia: Andrei Măjeri // Teatrul Municipal Baia Mare
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 14+
secțiunea Teen Attitude

MARȚI, 2 OCTOMBRIE


11:45 // Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Odeon, Sala Studio
AVIOANE DE HÂRTIE
de Elise Wilk 
regia: Eugen Gyemant // Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu
durata: 1h 30′
recomandare de vârstă: 16+
secțiunea Teen Attitude

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
R.U.R.
de Karel Čapek
regia Vlad Cristache // Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu– Secția Germană
durata: 1h 45′
recomandare de vârstă: 14+
secțiunea Reborn Classics

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE

12:00 // Școala Centrală
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
VISÂND GLASURI
după texte de Ted Hughes și Lavinia Braniște
concept: Nicoleta Lefter // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
durata: 40′
recomandare de vârstă: 7+
Spectacol accesibilizat pentru persoanele cu deficiențe de vedere
secțiunea #împreună  

17:00 // Centrul de Teatrul Educațional Replika
BOYZ&GIRLZ
de Sînziana Koenig // Centrul de Teatrul Educațional Replika în parteneriat cu Béznă Theatre
durata: 1h20′
recomandare de vârstă: 14+
secțiunea Teen Attitude

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
MAMĂ, MI-AM PIERDUT MÂNA!
de Maria Kontorovich
regia: Alexandru Mâzgăreanu // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
spectacol recomandat adolescenților de 16+ și părinților acestora
durata: 2h
secțiunea Teen Attitude

JOI, 4 OCTOMBRIE


11:30 // Liceul Bilingv „Miguel de Cervantes”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ
de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
WANDA
dramatizare și adaptare de Mihaela Michailov după „O sută de rochii” de Eleanor Estes
regia: Radu Apostol // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 10+
secțiunea Teen Attitude

19:00 // Teatrul Mic
VIAȚA ȘI MOARTEA LUI RICHARD 2

de William Shakespeare
versiunea scenică și regia: Radu Iacoban // Teatrul Mic, București
durata: 2h 30′ (cu pauză)
recomandare de vârstă: 16+
secțiunea Reborn Classics

 

VINERI, 5 OCTOMBRIE


17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Studio
MISSOURI SKY
de Victor Morozov
regia: Silvia Roman // Teatrul Excelsior
durata: 1h
recomandare de vârstă: 12+
Spectacol accesibilizat pentru persoanele cu deficiențe de vedere
secțiunea #împreună

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
IDENTIFY
de Ieva Stundžytė
Theatre Open Circle// Vilnius City Theatre, Lituania
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 16+
secțiunea Teen Attitude

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE


17:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
JURNALUL LUI ROBINSON CRUSOE
un musical după „Insula” de Gellu Naum
regia: Mihai Măniuțiu // Teatrul Odeon, București
durata: 1h 15′
recomandare de vârstă: 10+
secțiunea Reborn Classics

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
În față la O12 
de Oana Răsuceanu
spectacol pentru copii și adolescenți, urmat de o dezbatere
durata: 1h
recomandare de vârstă: 10+
secțiunea Încotro?

19:00 // UNTEATRU
PESCĂRUȘUL
de A.P. Cehov
regia: Andrei Șerban // UNTEATRU, București
durata: 2h30′ (fără pauză)
recomandare de vârstă: 14+
secțiunea Reborn Classics

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE


ÎNCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018 

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
MINUNATA LUME NOUĂ 
după Aldous Huxley
regia: Catinca Drăgănescu // Teatrul Excelsior, București
durata: 2h30′ (cu pauză)
recomandare de vârstă: 14+
Excelsior Showcase

20:00// Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Gala Laureaților Excelsior TEEN-FEST 2018